czwartek, 10 marca 2016

Przyjaciele listy piszą…

Kontynuujemy temat podróży. Tym razem dość osobliwie i intrygująco. Bowiem mamy do czynienia ze szczególnymi podróżnikami. To literaccy (i ekranowi) bohaterowie: Koziołek Matołek, Bolek i Lolek oraz Pyza wędrująca po polskich dróżkach.

Skąd taki pomysł?


Otóż w ubiegłym roku moja córka sporo zapału, zaangażowania i energii włożyła w przygotowanie pracy poświęconej jej ulubionym podróżnikom z polskich książek. Razem ułożyłyśmy tekst w formie listów. Elena wszystko samodzielnie, ręcznie napisała. Tekst wzbogaciła pracami plastycznymi wykonanymi różnymi technikami. Oczywiście zachowałam pracę i teraz zaproponowałam Elenie stworzenie książeczki pt. “Przyjaciele listy piszą...”


 
Przygotowałyśmy kolejne strony książeczki – na kolorowe kartki z bloku technicznego nakleiłyśmy listy i rysunki. Elena głośno, z ochotą przeczytała całość. W końcu to jej własne dzieło!
Tak oto prezentuje się książeczka:
 
 Opracowujemy ciekawy suplement związany z podróżami tych książkowych bohaterów. W związku z tym podróżujemy sobie trochę palcem po mapie. Wspominamy nasze rodzinne wyprawy i planujemy nowe. A tak przy okazji Elena uczy się geografii. Ale o tym w kolejnym poście.

Dodam jeszcze, że taka forma pracy z dzieckiem, także tym dwujęzycznym, doskonale się sprawdza. Kształci wiele umiejętności: koncentrację, uważne słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie. Oprócz tego rozwija wyobraźnię i pozwala na ekspresję artystyczną. I oczywiście pozostanie bezcenną pamiątką z dzieciństwa.
Dwujęzyczni i nie tylko – do dzieła! Piszcie i ilustrujcie własne książeczki. Bo to nauka i zabawa w jednym :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz