sobota, 2 maja 2015

Polski – wciąż ważny?

 
Fot. Wikimedia Commons
Pochodzisz z Polski, ale żyjesz za granicą. Daleko od ojczystego domu, rodziny, starych, dobrych przyjaciół. Tutaj i teraz - w twoim nowym kraju wszystko jest jakieś inne. Lepsze? Gorsze? Pewnie relatywnie. Jedno jednak jest pewne, musisz się w tej nowej rzeczywistości jakoś odnaleźć. Co wybierzesz – integrację czy asymilację? Jaki model wychowania uznasz za właściwy dla Twoich dzieci?

Zechcesz przekazać im to, co tkwi w Tobie najgłębiej, co znasz najlepiej i zapewne wciąż kochasz – język ojczysty, polską kulturę i tradycję? Obserwujesz innych,
szukasz podpowiedzi, wzorców?


Wybierz te najlepsze!
Na przykład:

Małgorzata Bela – skromna dziewczyna z Polski, dzisiaj ceniona modelka o międzynarodowej sławie, także aktorka. Odtwórczyni m. in. roli Hani Tuszyńskiej w filmie “Karol. Człowiek, który został papieżem”. Ale – jak sama podkreśla- przede wszystkim mama kilkunastoletniego Józia. Dla niej polskość pozostaje czymś naturalnym, oczywistym, więc ważnym. Jak wyznaje w wywiadach, jej syn chodzi do dwujęzycznej, angielsko – francuskiej szkoły, a w domu rozmawiają po polsku. Małgosia nazywa syna “szczęściarzem”, bo już na starcie będzie znał trzy języki. Zatem – angielski, francuski i polski traktowane są w jej rodzinie równorzędnie, z jednakowym szacunkiem.

Mądra i rozsądna mama z tej Małgosi, prawda?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz