sobota, 2 maja 2015

Przyjemne z pożytecznym – gry edukacyjne w nauce języka

Dwujęzyczna edukacja to długi i często żmudny proces. Warto zatem wykazać się pomysłowością, by skutecznie i konsekwentnie zachęcać dziecko do nauki języka polskiego. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym – ucząc języka poprzez zabawę! A sposobów na taką naukę jest wiele. Doskonale sprawdzają się gry edukacyjne. Możemy je wykorzystać do nauki samego języka (bogacenie słownictwa, doskonalenie sprawności językowych dziecka), ale także do poszerzania wiedzy dziecka z historii czy geografii Polski. Zanim skorzystamy z gotowych, dostępnych w sprzedaży, ciekawych propozycji gier, wykonajmy je wspólnie z dzieckiem.



Jak przygotować edukacyjne karty do gry?




1. Proponujemy, aby dziecko wybrało dziedzinę wiedzy, która je interesuje. Ustalamy temat naszej gry.



Przykład: Koci świat – karty do gry pozwalającej poznać kocią naturę



2. Gromadzimy materiał merytoryczny – odpowiedni do wieku i percepcji dziecka.



Przykład: atlasy zwierząt, książeczki o kotach, zasoby Internetu.



3. Przygotowujemy warsztat pracy: kartki papieru, kredki, mazaki, klej, farbki, itp.



4. Opracowujemy karty: dziecko rysuje, pisze, wycina, koloruje...



5. Ustalamy zasady gry



Przykład: wypisałam na kartce (planszy do naszej gry) różne cechy i zachowania zwierząt, np. zimują w ciepłych krajach, piją mleko z miseczki, żyją w lesie, lubią spać, itp. Elena czytała karty, następnie zielonym długopisem zaznaczała odpowiedzi właściwe dla zachowania kotów, a czerwonym wykreślała błędne. Grałyśmy na zmianę - najpierw Elena, potem ja.
 
Oto edukacyjne karty Eleny (7 lat):





 
Zabawa podobała się dziecku.
 
 
Nasze karty zostały nagrodzone w jednym z konkursów zorganizowanych przez portal http://czasdzieci.pl



Warto stosować gry edukacyjne w procesie rozwoju kompetencji językowych dzieci bilingwalnych. Ten wspólnie spędzony czas korzystnie wpływa na emocjonalny rozwój dziecka - zaspokaja potrzebę bliskości i częstego bycia z rodzicami, pozwala nawiązać dobre relacje z dzieckiem. A wszystko to w konsekwencji wzmacnia znaczenie języka polskiego w dwujęzycznym rozwoju dziecka.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz