piątek, 23 października 2015

Niesztampowa “Historia dla dzieci” zaprasza


Internetowa strona historiadladzieci.pl zaprasza dzieci, rodziców, nauczycieli do wspaniałej przygody z historią Polski, jej barwnymi i burzliwymi dziejami. O Polsce warto dzieciom opowiadać. Nie tylko po to, by przekazać im historyczną wiedzę. Chodzi także o to, aby nauczyć dzieci szacunku do tego, co polskie. Rozmiłować w ojczystym kraju. Wzbudzić podziw i uznanie dla narodowych bohaterów. Tym samym - wytłumaczyć dzieciom, na czym polega prawdziwy patriotyzm. Myślę, że takie rozumienie nauczania historii ma szczególne znaczenie w środowiskach polonijnych. Wśród Polaków poza Polską, ale przecież wciąż Polaków. I rzecz w tym, aby i nasze dzieci czuły więź z ojczyzną swoich przodków.Strona Historia dla dzieci” pomaga zainteresować przeszłością Polski. Proponuje niestandardową naukę historii, bo poprzez przeżycie, emocjonalne zaangażowanie. Słuchowiska, piosenki, udostępnione teksty, zdjęcia i filmy ze studyjnych nagrań – wszystko do wielorakiego wykorzystania. Może na przykład w formie dramy? A ktoś inny może zechce wcielić się w rolę dziennikarza? Warto pomyśleć także o plastycznej realizacji tematu. No właśnie, skoro o plastyce mowa… Na stronie znajdziecie zakładkę “Konkursy”. Bo pomysłodawcy i realizatorzy projektu okazali się uważnymi obserwatorami dzieci i wiedzą jak je zachęcić, zainspirować, zmotywować. Trwa konkurs plastyczny “Historia dla dzieci. Malujemy ilustracje do słuchowisk”. Zajrzyjcie TUTAJ, a sami przekonacie się jak wspaniale dzieci poznają i rozumieją histroię Polski. A i praca Eleny została zakwalifikowana do konkursu i opublikowana! 

Reasumując zatem… Cytat za historiadladzieci.pl:

Historia dla dzieci powstała z myślą o najmłodszych. Naszym zamierzeniem było stworzyć przyjemny, a zarazem skuteczny sposób przekazania dzieciom w wieku od 5 do 10 lat wybranych zdarzeń z dziejów Polski. Połączyliśmy więc bajkę z historią, piękną muzykę oraz całe bogactwo dźwięków z opowieścią i podaliśmy w formie słuchowiska.

Tak powstało osiem niepowtarzalnych historii. Historii dla dzieci, o dzieciach i z udziałem dzieci. Tutaj teraźniejszość przeplata się, z tym co było i z tym co być może. Pięcioletnia Zosia i ośmioletni Bartek poznają świat przez codzienne doświadczenia oraz przez pryzmat opowieści dziadka. A dziadek, niczym stary bajarz, lubi przenosić swoje wnuki w czasie i uczyć tego, co w życiu najważniejsze.
Dziadek Zosi i Bartka nie byłby jednak sobą, gdyby zwyczajnie opowiedział im o Bitwie pod Grunwaldem, Hołdzie Pruskim, czy Powstaniu Kościuszkowskim. On wie, że dzieci można w pełni zainteresować tylko wtedy, kiedy czynnie biorą w czymś udział. A przecież każda dziewczynka marzy by zostać księżniczką, a chłopiec rycerzem. A taką prawdziwą - jak Bona, czy Zawisza Czarny - które dziecko by nie chciało.

Mamy nadzieję, że słuchowiska przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym (dlaczego niby starsi słuchacze mieliby odmawiać sobie przyjemności dobrej zabawy i odświeżenia w pamięci ważnych dat i postaci z historii naszego kraju). Mamy również nadzieję, że staną się stabilną podwaliną w budowaniu tożsamości narodowej, rozwoju kreatywności oraz rozniecą w dzieciach chęć samodzielnego zdobywania wiedzy historycznej.


Wszystkie nagarnia i teksty zawarte na niniejszej stronie oraz na przesłanych płytkach CD można wykorzystywać BEZPŁATNIE.”

Elena po polsku” poleca “Historię dla dzieci”. Bo historia to najlepsza nauczycielka życia!

2 komentarze :

  1. Strona wygląda ciekawie :-). Dzięki za ten wpis, na pewno wykorzystam z moją córką!

    OdpowiedzUsuń