środa, 22 kwietnia 2015

O akcji “W naszym domu mówimy po polsku!”

Przekazując dziecku swój język ojczysty, wieloaspektowo je wzbogacamy. Bo nie tylko stwarzamy mu możliwość bycia dwujęzycznym, ale również i dwukulturowym. Zatem – otwartym na inność, odmienność, różnorodność. Nasze dziecko, poznając różne kultury, zaczyna rozumieć rzeczywistość z różnych perspektyw kulturowych, uczy się czerpać korzyści z dwukulturowości (wielokulturowości). Ma szansę być bardziej tolerancyjnym, wolnym od uprzedzeń i stereotypów, mobilnym, potrafiącym z łatwością odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych. Bez wątpienia dwujęzyczne dziecko zaczyna postrzegać świat w sposób bogatszy. Dlatego warto zadbać o to, by nasze dzieci mówiły po polsku.
Ciekawą inicjatywą jest społeczna akcja polonijnego portalu DobraPolskaSzkola.com.

http://www.dobrapolskaszkola.com/

Nadrzędnym celem akcji jest nagłośnienie potrzeby rozmawiania w rodzinach w języku polskim. Zachęcam do zapoznania się z licznymi publikacjami na temat dwujęzyczności zamieszczonymi na stronie DobraPolakaSzkola.com. Polecam “Dekalog do nauki języka polskiego dla polonijnego rodzica”, który znajdziecie tutaj.

 
Akcja ta została zainicjowana również we Włoszech. Na stronach polskojęzycznego pisma “Nasz Świat” w zakładce “W naszym domu mówimy po polsku” znajdują się artykuły dotyczące dwujęzyczności i dwukulturowości, np. ten.

Sama, aktywnie zaangażowana w akcję, zachęcam do mówienia do dzieci po polsku, a najlepiej do rozmawiania z dziećmi po polsku!

Blog “Elena po polsku” wspiera akcję “W naszym domu mówimy po polsku!"

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz