niedziela, 5 lipca 2015

Z Piotrkiem po Watykanie – najmniejszym państwie świata

Wakacje to najlepszy czas na podróże, zwiedzanie, odkrywanie ciekawych, a może nawet fascynujących miejsc. Wtedy najczęściej sięgamy po interesujące nas przewodniki.

Właśnie przejrzałam jeden z nich. Jak się okazało – przewodnik nietypowy. Dotyczy najmniejszego państwa świata – Watykanu. A skierowany jest do dzieci i młodzieży. Z powodzeniem jednak mogą zapoznać się z nim także dorośli. Szczególnie rodzice – razem z dziećmi!
Autorka przewodnika zaprasza do niecodziennej przygody – podróży po Watykanie i spotkania ze sztuką najwyższej klasy.
Po Watykanie oprowadza nas nastoletni Piotrek. Chłopiec mieszka w Rzymie. Jego tata jest Włochem, a mama Polką. Piotrek świetnie mówi po polsku. Dopatruję się w tym przesłania do Polaków mieszkających za granicą, aby uczyli swoje dzieci ojczystego języka.
Nasz młody przewodnik to prawdziwy znawca sztuki. Z pasją, w prosty i ciekawy sposób opisuje Watykan oraz znajdujące się tam dzieła sztuki. Przytacza ciekawostki z życia wybitnych artystów. Nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej, historii Europy. Doskonale zna pojęcia związane ze sztuką.

 
Autorka przewodnika – Edyta Gawryś okazała się doskonałą obserwatorką dziecięcej inteligencji i wyobraźni. Aby utrwalić teoretyczne wiadomości, przygotowała dla najmłodszych odbiorców kultury wiele ciekawych zadań do wykonania. W ten sposób czytelnik prawdziwie staje się aktywnym współuczestnikiem tej szczególnej podróży.
I tak na przykład:
  • mistrz Rafael zaprasza do wspólnego pokolorowania fresku:
 
  • wraz z Michałem Aniołem można pobawić się kolorami:
  • są też puzzle. I to jakie! Przedstawiają zwierzęta z obrazu
    Adam i Ewa w rajskim ogrodzie Petra Wenzla:

W przewodniku zawarte są wyraźne polskie akcenty, np.:
  • postać króla Jana III Sobieskiego:
  • wspomnienie Czarnej Madonny z Częstochowy:

Jest też słowniczek trudniejszych pojęć.

O autorce przewodnika czytamy:
Edyta Gawryś od wielu lat mieszka i pracuje w Bolonii. Redaktor naczelna Radia Klik – portalu internetowego dedykowanego włoskiej Polonii, nauczycielka w polskiej szkole. Pasję do sztuki, książek i “celebrowania życia” połączyła w jedno: przewodnik dla dzieci.


Dodam, że z każdej sprzedanej książki 2 złote przekazywane jest na Fundusz Dzieci Osieroconych pozostających pod opieką Puckiego Hospicjum.

Polecam ten niestandardowy, bo mocno angażujący młodego odbiorcę przewodnik zarówno Polakom w ojczystym kraju, jak i rodakom mieszkającym poza Polską.

Wydawca: Wydawnictwo EKWITA
Ilustracje: Maja Lulek
Rok wydania: 2015
Oprawa: twardaBrak komentarzy :

Prześlij komentarz